Informácie z mesta

Situácia na rieke Kysuca je vážna

Publikované: 28. 02. 2012 09:32

Krajská povodňová komisia zasadala včera 27. februára 2012 na Obvodnom úrade v Žiline. Na jej zasadnutí bol za Mesto Čadca prítomný Ing. František Ščury, vedúci dopravy, územného plánovania, stavebného poriadku, výstavby, rozvoja mesta a zároveň člen Povodňovej komisie Mesta Čadca, ktorý následne informoval všetkých členov uvedenej komisie na MsÚ v Čadci.

V okrese Čadca bola vyhlásená mimoriadna situácia a III. stupeň povodňovej aktivity. Do dnešného dňa pretrváva povodňová aktivita, riadime sa zákonom č. 7/2010 Z. z. o ochrane pred povodňami.

Na Kysuciach pretrvávajú ľadové zápchy, najväčšia je pri obci Povina. Tieto zápchy však spôsobujú najväčší problém pri obci Dunajov, nakoľko sú v kontaktnom priestore s bytovými domami. Situáciu v obci neustále monitorujú, realizujú sa tam opatrenia, ľudia sú pripravení na evakuáciu, pretože v prípade veľkých zrážok či prudkého oteplenia hrozí vybreženie  rieky a následne by došlo k zaliatiu územia.

Pyrotechnici neodporúčajú zatiaľ používať pyrotechniku, pri nízkom stave vody by jej použitie nebolo účinné, mohlo by dôjsť k vzniku dutín, ktoré by predstavovali ďalšie problémy a samozrejme, použitie pyrotechniky by mohlo spôsobiť problémy z dôvodu tesnej blízkosti obydlia. Pyrotechnika by sa použila v tom prípade, ak by nepovolili ľady a hrozilo by, že by boli väčšie škody pri vybrežení rieky, než pri použití pyrotechniky, ktorej by predchádzalo uzavretie cesty, železníc a následne jej použitie by spôsobilo škody i na okolitom majetku.

Čo sa týka mesta Čadca (predovšetkým v Horelici), nepredpokladajú sa závažné problémy na vodnom toku, bezprostredne obyvateľov zatiaľ rieka neohrozuje.

Meteorológovia predpovedajú na stredu začiatok blížiaceho sa otepľovania a zároveň zrážkovú činnosť. Očakávajú, že sa začnú dvíhať hladiny riek a ľady sa budú dostávať do pohybu. Vyvrcholenie tejto situácie sa očakáva na štvrtok, v tento deň budú všetci v mimoriadnej pohotovosti- hasiči, policajti, správcovia tokov...

Zasadnutie komisie bolo ukončené poďakovaním zástupcom miest a obcí Kysúc za súčinnosť.

Novinky zo športu

Extraliga v šachu pokračovala ďalšími kolami

Publikované: 13. 02. 2012 15:00

Majster FIDE Jozef StrakaPosledný víťaz Extraligy v šachu, šachový klub Caissa Čadca aj v tomto ročníku opäť bojuje o popredné miesta. V súťaži osemčlenných družstiev v 5. kole zvíťazila v Prievidzi 4½:3½ a v 6. kola úspech zopakovala keď zvíťazila rovnako 4½:3½ v Liptovskom Mikuláši. O víťazstvá v oboch zápasoch sa postarali medzinárodný majster Marián Jurčík (ELO 2474), medzinárodný majster Sergej Berezjuk (ELO2378), majster FIDE Martin Jurčík (ELO 2355), majster FIDE Jozef Straka (ELO 2299), majster FIDE Tadeáš Kriebel, (ELO 2339), majster FIDE František Lisko (ELO 2379), majster FIDE Gábor Farkaš (ELO 2218), Pavol Sedláček (ELO 2233) a Pavol Zagrapan  (ELO 2139).

Úspešné je aj druhé kysucké družstvo Inbest Dunajov, ktoré síce v 5. kole na Liptove prehralo 2½:5½ ale v 6. kole zvíťazili 4½:3½ v Prievidzi.